سال نو مبارک

¤ چهارشنبه سوری و عيد نوروز

===============================================

* فلسفه چهارشنبه سوري و هدف از برگزاري آن چيست؟

* چهارشنبه سوري يك آيين كهن ايراني است كه ريشه در اساطير، فرهنگ و اعتقادات مردم اين سرزمين دارد. در توضيح فلسفه چهارشنبه سوري اشاره به اين نكته ضروري است كه ايرانيان باستان به پنج نيرو در وجود انسان اعتقاد داشتند. يكي از اين نيروها عبارت بوده از "جان " و يا همان قوه محركه و نيروي حياتي كه ما را به تحرك وامي دارد. نيروي ديگر "وجدان " يا "دئنا" نام داشت. اين نيرو به اعتقاد ايرانيان خير و شر را تشخيص مي دهد و پس از مرگ مورد مواخذه قرار مي گيرد. سومين نيرو "بوي " نام دارد كه به معناي حواس يا قواي تشخيص نيك و بد است. نيروي ديگر "روان " است و همان چيزي است كه به اعتقاد ايرانيان باستان در قيامت مواخذه مي شود و به بهشت يا دوزخ مي رود. اما پنجمين نيرو "فروهر" ناميده مي شود و بهره اي است از نيروي خداوند كه در وجود انسان به وديعه گذاشته شده و پس از مرگ به سوي پروردگار بازمي گردد. اين همان بخشي است كه در اسلام مي گويند:انالله و انااليه راجعون. ايرانيان بر اين باور بودند كه پنج روز آخر سال تا پنج روز بعد از سال نو يعني مدت ١٠ روز، فروهر افراد درگذشته به زمين برمي گردند و به نزد خانواده هايشان مي آيند تا از حال آنها مطلع شوند كه آيا آنها خوشبختند؟ آيا به ياد خداوند، آيين و مناسك ديني و فروهرها هستند يا نه ؟ به همين خاطر مراسم چهارشنبه سوري و در واقع جشن سوري به معناي "جشن سرخ " و نوروز شكل مي گيرد.

* سمبل ها و نمادهاي چهارشنبه سوري مانند بوته آتش زدن و خانه تكاني چه مفاهيمي داشتند؟
* ايرانيان در نخستين شب از پنج شب آخر سال بر سر بام ها آتش روشن مي كردند. زيرا آتش در نزد آنها نماد و نشانه گرما، فروغ ، روشنايي و نور هدايت و ميان عناصر زميني سمبل نور، اهورامزدا بود. به همين دليل آتش جنبه تقدس و تبرك داشته است. بنابراين آنها در آن شب آتش روشن مي كردند تا هم كار مقدسي انجام داده باشند و هم فروهرها راه منزل خود را پيدا كنند.
همچنين رسم بوده كه وقتي آتش خاموش مي شد يك دختر جوان خاكستر را جمع مي كرد و بيرون از خانه دور مي ريخت تا به اصطلاح نحسي سال از خانه خارج شود. سپس اهالي خانه در را به روي او مي بستند. وقتي دختر در مي زد، از او مي پرسيدند: تو كي هستي؟ مي گفت: منم. مي گفتند: از كجا آمدي؟ مي گفت: از عروسي ، با خودت چه آورده اي ؟ خوشي و تندرستي. در اينجا بود كه در را باز كرده و دختر را به خانه مي آوردند.
همچنين تا شب ورود فروهرها بايد مراسم خانه تكاني انجام مي شد تا فروهرها وقتي به خانه برمي گشتند ببينند كه همه چيز تميز است. وقتي فروهرها مي ديدند كه اعضاي خانواده زندگي شان مرتب است و لباس آراسته به تن دارند، خوشحال مي شدند و براي آنها دعا مي كردند. اما اگر مي ديدند كه بستگانشان ناراحت يا بي چيز هستند، اندوهگين و غمگين مي شدند. به همين خاطر ايرانيان باستان با شروع سال نو سعي مي كردند دشمني ها و كدورت ها را كنار بگذارند، يكديگر را ببخشند و همه چيز را پاكيزه نگهدارند تا خشنودي فروهرها فراهم شود.

===============================================

¤ ميدونيد ما يه مزرعه برنج داريم ... يادم مياد وقتی چهارشنبه سوری ميشد کاه هايی که از برنج باقی می موند رو با فاصله های چند متری از همديگه روی زمين ميذاشتيم... بعد آتيششون ميزديم از روشون میپريديم... پدرم خواهرام برادرام... چه حالی داشت... اون موقع ها از ترقه خبری نبود... چقدر قشنگ بود ... اين کار نه صدای دلخراشی داشت نه باعث آسيب به طبيعت ميشد... وقتی از رو آتيش می پريديم می گفتيم:

گول گول چهارشنبه

نمی دونم واسه چی اينو ميگفتيم... پدرم می گفت ماها هم تکرار می کرديم...

اما حالا چی؟؟؟ اينقدر از اين بچه تهرونی های سوسول بدم مياد که نگو...  يکی از دوستام تعريف ميکنه که پارسال همکارش شب چهارشنبه سوری داشته از سر کار بر ميگشته که يهو يه ترقه گنده درست زير پاش منفجر ميشه و سنگهای زير پاش چنان بهش برخورد ميکنه که چند روز دردش رو حس ميکرده... ميگه وقتی بالا رو نگاه کردم ديدم بدجنس از اون بالا ترقه رو روی سرم (سر اين آقاهه کچل بوده) تنظيم کرده بود... امسال هم اين آقای برادر دو روز قبل و بعد از چهارشنبه سوری رو مرخصی گرفته بود و تصميم گرفته که از خونه بيرون نره... ببينيد متاسفانه وضعيت چطور شده که دولت و نيروی انتظامی هم نتونستند (و يا نخواستند!) کنترلش کنند... واقعاْ شعور اين آدما (حالا بچه هم ميخواند باشند) چقدر پايينه که اينقدر راحت با زندگی ديگران بازی می کنند... که چی آخه؟؟؟ آخه چه لذتی از اذيت ديگران از ترسوندن ديگران می برند؟ يکی از دوستام ميگه اينا پدر و مادرشون بايد از راه حروم پول در آورده باشند و برای اون پول زحمت نکشيده باشند که بچه شون اينقدر راحت اين پول رو حروم ترقه ميکنند... واقعاْ کسی پولی رو که از راه حلال و با سختی به دست اومده باشه اينکارا رو باهاش ميکنه؟

خب چهارشنبه سوری تموم شد... حالا رسديم به عيد خودمون...

ساقيا آمدن عيد مبارک بادت

عيدتون مبارک

¤ اميدوار بودم امسال مثل پارسال هوا توي عيد سرد نباشه ولي انگار بدتر شده… ديروز و امروز تهران برف ميومد طوري که تا اينجاي زمستون يه همچين برفي نيومده بود… ديشب تهران سر بودم پيش يکي از دوستام که تو هوا-فضا کار ميکنه… صبح که بيدار شده بودم ۱۵-۱۰ سانت برف اومده بود… هوا هم بشدت سرد شده بود… وسطاي تهران برف رو زمين ننشسته بود… نزديک غروب هوا آفتابي شده… خيلي جالبه… کوههاي اطراف تهران هم کاملاً پوشيده از برف شده حال ميده بري اونجا سرسره بازي!!!05.gif خوشحالم که هوا بهتر شده اميدوارم روز به روز بهتر و گرمتر بشه... امروز از ترس سرماخوردگي هميشه کلام رو سرم بود ... هر جايي که کار داشتم وقتي کلامو برمي داشتم يارو اول يه نگاهي به قيافم ميکرد چون موهام عين سيخ شده بود... قبلاً اين مسائل خيلي برام مهم بود ولي الان ديگه بزرگ شدم (جون خودم)18.gif... فردا عازم شهرستانم ... فکر ميکنم 15 فروردين برگردم...

اينم يه شعر از حافظ:

ساقيا آمدن عيد مبارک بادت وان مواعيد که کردی مرواد از يادت در شگفتم که در اين مدت ايام فراق برگرفتی ز حريفان دل و دل می‌دادت برسان بندگی دختر رز گو به درآی که دم و همت ما کرد ز بند آزادت شادی مجلسيان در قدم و مقدم توست جای غم باد مر آن دل که نخواهد شادت شکر ايزد که ز تاراج خزان رخنه نيافت بوستان سمن و سرو و گل و شمشادت چشم بد دور کز آن تفرقه‌ات بازآورد طالع نامور و دولت مادرزادت حافظ از دست مده دولت اين کشتی نوح ور نه طوفان حوادث ببرد بنيادت <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

گيلان خودم

 

سال نو مبارک

اميدوارم همه تو سال جديد به پيشرفتای خوبی برسند

اميدوارم تو سال جديد از سال قديم باشعورتر بشيم

اميدوارم تو سال جديد همه خوشحالتر باشند

سال نو بازم مبارک باشه

 

تا بعد...

/ 0 نظر / 11 بازدید